Neda Soydan ile Girişimcilik Üzerine

Bir girişimci olarak kendinizi bir kaç cümle ile tanımlar mısınız?

Her sabah aklımda onlarca yeni fikirle uyanıyorum. Akşam yattığımda bunların bir bölümünü harekete geçirmiş, bir bölümünü en az üç kere evire çevire değiştirmiş, kalan bölümünüyse ertesi sabah başka fikirlere tohum olacak şekilde aklıma yatırmış buluyorum. Az uyuyor, çok yorulduğum zaman çalışmaya devam eden ekip arkadaşlarıma bakıp, yeni bir heyecanla, yeniden çalışıyorum. Diyeceğim o ki, hep mentora ihtiyacı olan bir girişimci varsa, sanırım o benim.

Bir Venture Capitalin başındaki yönetici olarak, yatırım yapacağınız girişimlerde hangi özelliklerin olmasına dikkat ediyorsunuz?

İşini ciddiye alan, gelecekten heyecan duyan, kendinin ve ekibinin ne olduğunu iyi bilen, başarı inancı taşıyan, zayıflıklarını reddetmeyen ve üstüne giden, fark yaratacak girişimler olmasına dikkat ederim.

Sizce bir girişimin hayatta kalması ve sürdürülebilir bir girişime sahip olması için gereken 5-7 özellik nedir?

Kesinlikle sağlam bir ekip, gerçekçi yapılmış projeksiyonlar, iş modeli konusunda yaratıcı düşünceler, azim ve sabır, sıkı çalışma temposu ve tabii ki sürdürülebilir maddi kaynak (!)

BUBA Campüsün Kurucularından biri olarak sizden nasıl yararlanacağız?

BUBA Campus’teki girişimleri uçurma hedefi olan sağlam bir ekibin küçük bir parçasıyım. Bu koskocaman ekipten en iyi ne şekilde faydalanabilecekleri konusunda girişimcilere yol göstermek istiyorum. Bir de huzurlu ve rahat bir ortamda çalışmak, asla çalışmak gibi olmuyor. Böyle bir çalışma ortamı yaratılırken BUBA Campus benden epey yararlanacaktır 🙂

Buradaki girişimcilerden beklentiniz nedir?

Güne güzel başlamayı bilmeleri… Her yeni gün yepyeni fikirlerle doğar 🙂