AC Türkiye Başkanı Umut Ahmet Tarakcı ile Söyleşi

Bir girişimci olarak kendinizi bir kaç cümle ile tanımlar mısınız? Hayattınızda hangi oluşumları hayata geçirdiniz. ?

Girişimciliğin hayata karşı bir duruş olduğunu düşünüyorum. Hayatı “razı olunacak” bir yaklaşımla ele almayan, aksine hayatın akışını değiştirebileceğine inanan bir duruş… Ben bu duruşa 32 yaşımda risk algımı değiştirerek geçtim.

Girişimciliği önce teknik alanda, Türkiye’nin ilk milli komuta kontrol sistemini kurmak üzere başladım. Arkasından House of Human Eğitim, Koçluk ve Danışmanlık A.Ş’nin kurucu ortağı olarak devam ettim. 2013 yılında ise uluslar arası bir organizasyon olan Assocation For Coaching (AC) A.Ş.’nin Türkiye Branşının yöneticiliğini üstlendim.

Association for Coaching (AC) Başkanı olarak girişimcilerin koçluğa olan ihtiyacı hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Girişimci, girişimi ile ilgili bilgi eksiği olduğunda bir mentore veya bir danışmana gidebilir. Diğer yandan girişimci kendisi hakkında bir açılım yapmak, iletişim ve yönetim yetkinliklerini geliştirmek istediğinde bir koç ile çalışması uygun olur. Liderlik kitabı okuyarak lider olamazsınız ancak bir koç ile çalışarak, kendinizde eksikliği görüp liderlik için gelişim yol haritası çıkarabilirsiniz.

Girişimci, ilerleyemediği süreçlerde, neyin yanlış olduğunu bulmak veya kişisel olarak nasıl daha hızlı ilerleyebileceğini görmek için koç ile çalışmalıdır.

İngiltere merkezli AC nin Türkiye kurucusu olarak BUBA Campus te girişimciler için neler yapmayı planlıyorsunuz?

AC koçları, Girişimcilere yönetici koçluğu ve takım koçluğu hizmetlerini vermeye hazırdırlar. Her bir girişimci, istediği zaman bir koç ile sayılı seansını ücretsiz yapabilecek, kendi takımı ile de bu hizmeti alabilecektir.

Bir girişimci, iş yapış biçimi, kişiliği, yetkinlikleri ile ilgili kendinin ve takımının röntgenini çekebilecektir. Burada tespit edilen ihtiyaçları koçu ile giderebilecektir. AC Koçları aynı zamanda birer eğitmen oldukları için, ilgili alanlarda BUBA Campus çatısında açık eğitimler planlayacaklardır.

Girişimciler, AC’nin sektör buluşma toplantılarına ücretsiz katılabilecekler, sektörler hakkındaki raporlarına ulaşabileceklerdir.

Buradaki girişimcilerden beklentiniz nedir?

Girişimcilerden :

  • Kişisel gelişimi lüks değil bir gereklilik olarak görmelerini
  • Paylaşımcı ve açık olmalarını
  • Diğer girişimlere de destek olmalarını
  • Koçluğu bir yönetim aracı olarak doğal iş döngüsüne katmalarını
  • Network konusunda BUBA Campus’e ve AC’ye katkı sunmalarını

Bekliyorum